Spotkania Skolimowskie

image_pdfimage_print

Pomysł spotkań formacyjnych dla młodych ludzi, dla których patriotyzm, wiara, Polska są – wbrew coraz silniej napierającej ówczesnej rzeczywistości – wartościami najważniejszymi, powstał w środowisku związanym z nagrodą imienia Jacka Maziarskiego na początku 2010 roku. Katastrofa smoleńska sprawiła, że sprawy te na jakiś czas zeszły na drugi plan, ale też szybko pokazała, jak bardzo trzeba nam budowania i wzmacniania tych wartości, zwłaszcza w młodym pokoleniu i jak ważna jest każda inicjatywa powiększająca, używając określenia profesora Andrzeja Zybertowicza, archipelag polskości.

Spotkania w Skolimowie stały się drobną cząstką tego archipelagu. Przez pięć lat, od jesieni 2011 roku, na comiesięcznych weekendowych zjazdach kolejne grupy młodzieży słuchały wykładów i uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez najwybitniejsze postaci ze świata nauki, kultury, polityki, gospodarki i mediów. Cykl zajęć dla każdej grupy obejmował najpierw jeden semestr, a później już cały rok akademicki, a także równolegle prowadzone całoroczne seminaria. Naszymi słuchaczami byli studenci i niedawni absolwenci różnych kierunków studiów – od prawa, historii i filologii przez socjologię, sztuki piękne i nauki polityczne po matematykę, medycynę, architekturę i obronność. Przyjeżdżali z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania, Torunia, Wrocławia i Gdyni – w sumie przewinęło się przez Skolimów około stu pięćdziesięciu osób. Przez dwa lata działał też w Krakowie „Galicjas” – filia Akademii Skolimowskiej, którą stworzyli i prowadzili nasi słuchacze z pierwszego roku spotkań.

W trudnych latach 2011-2015 dom w podwarszawskim Skolimowie stał się dla nich wszystkich miejscem szczególnym. „Tu samodzielnie poszukujemy prawdy o Polsce i Polakach – dawniej i dziś” – pisali po pierwszym roku spotkań. „Udało się tu znowu rozbudzić marzenia i nadzieję na lepszą Polskę”, to „intelektualny bastion przed zniewoleniem”.

Po zmianach, jakie zaszły w Polsce w 2015 roku wielu naszych słuchaczy podjęło odpowiedzialną pracę, do której też w jakiś sposób przygotowywali się właśnie tutaj.

Komfortowe warunki skolimowskich spotkań zapewnili nam sponsorzy i przyjaciele, przede wszystkim gospodarze użyczonej nam pięknej siedziby – państwo Maria i Andrzej Sotkowscy; żywił naszych słuchaczy nieoceniony pan Jerzy Wojdak. A wszystko organizowała Rada Programowo-Kuchenna – szybko rosnąca grupa ochotników, którzy układali program, zapraszali i wozili wykładowców, dokumentowali zajęcia, robili zakupy, gotowali – to oni stworzyli w Skolimowie atmosferę tradycyjnego, polskiego domu otwartego dla gości.

 

Nasi wykładowcy

 

Fakty
36 zjazdów
174 spotkania, wykłady seminaria i warsztaty
99 wykładowców
ponad 150 słuchaczy
wspólne kolędowania, spotkania sportowe, marsz w obronie wolności mediów i bal

 

Nasi przyjaciele i sponsorzy
Ks. Jacek Pleskaczyński
Teresa Bochwic
Robert Czarnecki
Izabella Galicka
Maciej Gontar
Stanisław Knaflewski
Jerzy Kowalski
Marek Kotecki

.

Anna i Jacek Krzywańscy
Joanna i Jacek Lejowie
Michał Łupiński
Maria i Andrzej Sotkowscy
Jerzy Wojdak
Jolanta i Tadeusz Żórańscy
Izabella i Witold Żórańscy

 

Rada Programowo-Kuchenna
Małgorzata Bojanowska i Włodzimierz Pomierny, Agnieszka Brzozowska, Agata Ciołek,
Wiktor Ćwiklik, Izabella Galicka, Olga i Wiesław Johannowie, Grażyna i Andrzej Kościelny
Anna i Jacek Krzywańscy, Eliza i Grzegorz Kutermankiewiczowie, Maryna Miklaszewska,
Zbigniew Musiałek, Hanna i Zygmunt Simbierowiczowie, Ewa Strumiłło Jaxa-Chamiec,
Ludwika Szymborska, Bożena i Michał Walewscy, Izabela i Witold Żórańscy, Jolanta i
Tadeusz Żórańscy, Anna Żukowska-Maziarska

Galeria

 

Skolimów, 22-23.03.2013, fot. Piotr GAJEWSKI

Skolimów, olimpiada 24-25.08.2013, fot. Piotr GAJEWSKI

Skolimów, 7.11.2013, fot. Piotr GAJEWSKI

Skolimów, 4-5.01.2014, fot. Piotr GAJEWSKI

Polonez